Bytów rzeczowo – ciekawostki regionu

Standard

Kaszuby chyba wszystkim kojarzą się z malowniczymi krajobrazami i miejscowościami, które warto zwiedzić ze względu na ilość znajdujących się tam atrakcji. Jednym z nich jest Bytów, czyli miejscowość znana przede wszystkim z faktu, iż znajduje się w niej Krzyżacki Zamek. Historia miasta sięga średniowiecza, nie brakuje tam zatem obiektów o kilkusetletniej historii. Co warto zobaczyć wybierając się na urlop lub weekend do Bytowa?

Wiele osób odwiedzających Bytów zwiedzanie tego miasta zaczyna od Zamku Krzyżackiego. Zaczęto go budować pod koniec XIV wieku, jeszcze w XV wieku służył właśnie Krzyżakom. Z czasem stał się własnością Książąt Pomorskich, którzy stopniowo rozbudowywali zamek. Niestety w połowie XVII wieku budowla została wysadzona. Z czasem ją odbudowano i wówczas służyła ona jako siedziba urzędów czy sądów, przez pewien czas działało tam nawet wiezienie. Dzisiaj służy mieszkańcom miasta oraz turystom – działa tam biblioteka, hotel, znajduje się tam także restauracja. Co roku w lipcu jest tam organizowany także Wielki Turniej Gryfa Pomorskiego – podczas imprezy można zobaczyć prezentacje walk, średniowieczne tańce, dowiedzieć się jak strzelać z łuku czy przekonać się jak niegdyś wybijano monety.

Spędzając urlop w Bytowie warto wybrać się również na miejscowy Rynek. W tym miejscu można podziwiać wiele zabytkowych budynków, do najbardziej interesujących można zaliczyć kamienice, które powstały jeszcze w XVIII wieku. W centralnej części miasta znajduje się także spora część zabytków. Jednym z najciekawszych jest gotycka wieża, która niegdyś stanowiła część kościoła św. Katarzyny, który już niestety nie istnieje. Po doszczętnym zniszczeniu świątyni w 1945 roku pozostała tylko część wieży, która z czasem została zrekonstruowana. Dzisiaj mieści się w niej Muzeum Zachodnio-Kaszubskie.

Wiele osób przyjeżdża do Bytowa na kilkudniowy urlop lub weekend, dlatego chcąc zwiedzić te miejscowość swój pobyt należy zaplanować odpowiednio wcześniej. Ważną kwestią jest baza noclegowa – dobrym pomysłem jest rezerwowanie kwatery z wyprzedzeniem np. w Meteorze. W Bytowie działają między innymi hotele, pensjonaty, można zatrzymać się także w pokoju gościnnym, czy ośrodku wczasowym (szukając kwatery w mieście warto skorzystać z frazy: noclegi Bytów). Ceny noclegów zaczynają się już od 20 złotych za dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>