Ciekawy Zwardoń na południowym krańcu Polski

Standard

Zwardoń jest stosunkowo młodą miejscowością na samym południowym krańcu Polski na granicy ze Słowacją, atutem miejsca jest lokalizacja. Czas jego powstania nie jest dokładnie znany. Był to prawdopodobnie XVII wiek – chociaż przypuszczalnie istniała wcześniej graniczna osada czy też punkt celny na szlaku handlowym. Najstarszą częścią miejscowości jest osiedle Myto.

W 2011 PTTK zlikwidowało szlak do Rycerki Kolonii.

Przy dawnym turystycznym przejściu granicznym Górka Gomółka-Skalité Serafínov znajduje się słowacki szlak do przystanku kolejowego w Skalitem-Serafinovie. Bogate atrakcje turystyczne zachęcają do wybrania się w tereny Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego ale również do słowackiej Żyliny lub polskiej Wisły i Szczyrku.

Często odwiedzanym miejscem w okolicy jest Wisła, w której mieszka Adam Małysz – najlepszy skoczek narciarski w Polsce. Znajduje się również skocznia narciarska imienia – Adama Małysza. Skocznia powstała w roku 2008, poprzednio na jej miejscu istniała stara, którą wybudowano w 1933 roku. Prężnie działała, aż do roku 2001 – kiedy odbyły się ostatnie zawody. W 2004 roku – rozpoczęto jej przebudowę. Obecnie Wisła wraz z Zakopanem, organizuje zawody narciarskie.

Zwardoń (info z wikipedii) jest bardzo ciekawą i klimatyczną wioską. Można w niej podziwiać piękne górskie krajobrazy a w centrum znaleźć można wiele sklepów i restauracji. Miejscowość jest znana, jako miejsce zimowego wypoczynku, głównie za sprawą dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej a przede wszystkim sieci wyciągów narciarskich (około 15 wyciągów). W sezonie 2012/2013 Zwardoń wzbogacił się o pierwszy wyciąg krzesełkowy w Stacji Narciarskiej Zwardoń Ski.

Repertuar miejsc do spania w Zwardoniu (noclegi z meteora) jest bogaty a miejscowość często wybierana przez turystów ze względu na fantastyczną okolicę Polską ale również przez bliskość słowackich atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>