Czarną Hańczą przez Puszczę Augustowską

Standard

Szlak Czarnej Hańczy w naturalny sposób dzieli Puszczę Augustowską na dwie części. Rzeka płynie od północno-zachodniego krańca puszczy w kierunku południowo-wschodnim. Jednak odcinek powyżej Jeziora Wigry nie nadaje się do spływania dla przeciętnego turysty kajakarza. Duża ilość zwalonych drzew w połączeniu z przeważnie niewielką ilością wody nie sprzyja kajakowaniu. Jednocześnie pływanie jest tam prawnie zabronione, ze względu na obecność Wigierskiego Parku Narodowego. Jednak samo Jezioro Wigry i odcinek rzeki poniżej niego stanowi chyba najbardziej znany szlak kajakowy w Polsce i bez wątpienia wart jest zaliczenia.

Puszcza Augustowska to wiele hektarów dziewiczych lasów oraz niezliczona ilość jezior, oczek wodnych, moczarów i łączących je cieków wodnych. Około 1/3 powierzchni puszczy znajduje się w granicach Białorusi i jest ciężko dostępna ze względu na obowiązek wizowy w ruchu z tym krajem. Na terenie Puszczy Augustowskiej znajdują się kultowe dla wodniaków jeziora: Wigry, Serwy czy Blizno, a także nie mniej znane szlaki kajakowe, jak Czarna Hańcza i Kanał Augustowski. Jako, że tereny te są od dawien dawna znane turystom i żeglarzom, baza noclegowa koncentruje się nad brzegami jezior i rzek. Puszcza Augustowska oferuje noclegi na licznych polach namiotowych, kempingach, a także w pensjonatach czy obiektach agroturystycznych.

Spływ Czarną Hańczą najlepiej rozpocząć w Bryzgielu na południowym krańcu Jeziora Wigry. Startując z tego punktu mamy przed sobą do pokonania właściwe całe przepiękne jezioro. Żeby dotrzeć do połączenia rzeki z Kanałem Augustowskim we wsi Rygol potrzeba około 4-5 dni spokojnego wiosłowania. Dalej można zakończyć spływ lub w przypadku większej ilości wolnego czasu, kontynuować go równie ciekawym Kanałem Augustowskim. Na odcinku poniżej Jeziora Wigry rzeka jest stosunkowo łatwa, nie ma wielu przeszkód. Jedynie na początku sezonu wodniackiego możemy trafić na drzewa powalone przez licznych mieszkańców tych stron, czyli bobry. Idealnie czysta woda i piaszczyste dno zachęcają do licznych postojów i kąpieli.

Puszcza Augustowska to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z kajakarstwem turystycznym. Zresztą wielu obecnych starych wyjadaczy rozpoczynało swój związek z kajakowym światkiem właśnie tam. Bogactwo przyrody i dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna pozwoli nam miło i bezstresowo spędzić nawet dłuższy kajakowy urlop.

One thought on “Czarną Hańczą przez Puszczę Augustowską

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>