Dlaczego warto wybrać się do Szczawnicy?

Standard

Pomiędzy łańcuchem Beskidu Sądeckiego, a Pieninami znajduje się bardzo ciekawa miejscowość: Szczawnica. Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej od odkrytych tu w XIX wieku licznych źródeł szczawy. Jest to woda alkaliczno-słona, która zawiera bardzo dużo mikroelementów i soli mineralnych. Świetnie się nadaje do celów leczniczych, co wykorzystano budując w mieście uzdrowisko. Mieścina leży w powiecie nowotarskim, w dolinie potoku Grajcarek, który jest prawym dopływem Dunajca. Jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, ponieważ świetnie nadaje się do spędzenia w nim spokojnego urlopu, w trakcie którego zrelaksujemy się, odpoczniemy i zregenerujemy swoje siły, chodząc po górach i podziwiając widoki.

Przez tutejsze tereny przebiega aż 5 znakowanych szlaków turystycznych, które pozwolą nam zwiedzić pokaźny fragment okolicy. Jeden z nich prowadzi nawet przez słynne Trzy Korony. Z tego też względu przybywa tutaj wielu turystów i w mieście musiała powstać różnorodna baza noclegowa. Liczne pensjonaty oraz hostele przyjmują gości i zapewniają im nocleg. Szczawnica jako miejsce wypoczynku, dostarczy przyjezdnym wiele korzyści pod względem zdrowotnym. Jest to bowiem doskonałe miejsce, by poprawić zdrowie i kondycję układu oddechowego oraz ruchu. Leczy się tu przewlekłe stany zapalne gardła i nosa, schorzenia alergiczne, schorzenia aparatu głosowego, astmę oskrzelową, kręgosłupa, choroby reumatyczne oraz reumatoidalne zapalenie stawów. W tym celu stosuje się szereg zabiegów z zakresu hydroterapii, inhalacji (zwłaszcza niezwykle skuteczne inhalacje celkowe), fizykoterapii, kinezyterapii oraz kuracje pitne.

Do dyspozycji kuracjuszy są sanatoria uzdrowiskowe, Zakład Przyrodoleczniczy oraz Pijalnia Wód Mineralnych, z której chętnie korzystają również mieszkańcy miasta. Możemy w niej spróbować szczawy wodorowęglanowej, sodowej, jodkowej i bromkowej. Także samo położenie kurortu uzdrowiskowego w pobliżu łańcuchów górskich oraz w dolinie potoku sprawia, że cechuje się ono niezwykle korzystnym mikroklimatem, który doskonale wpływa na stan górnych dróg oddechowych. Z tego też powodu jest to niezwykle ceniony i chętnie odwiedzany tego typu ośrodek w Polsce. Przybywają tutaj liczni kuracjusze także z zagranicy, co również doskonale świadczy o sławie tego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>