Gminny Park Ekologiczny w Rytrze

Standard

Miejscem, do którego bez dwóch zdań warto się udać przebywając na terenie województwa małopolskiego z pewnością jest Rytro. Ta niedużych rozmiarów, ale jakże malownicza wieś położona jest dokładnie w powiecie nowosądeckim. Na terenie Rytra odnaleźć możemy przynajmniej kilka ciekawych miejsc, do których bez dwóch zdań można się udać. Jednym  z nich jest Gminny Park Ekologiczny.

Historia tego obiektu sięga roku 1996, czyli czasu, na kiedy to datuje się jego powstanie. Miało to na celu ochronę niezwykłych i unikatowych stanowisk flory i fauny, które występują tylko w górach i to na podmokłych terenach. Obszar parku został ogrodzony i to aż 260 metrami ogrodzenia, wytyczono tu również specjalną ścieżkę przeznaczoną dla zwiedzających i zaopatrzono ją w informacyjne tablice. Na terenie Parku, czyli powierzchni blisko 0,52 hektarowej żyją wspaniałe i bardzo liczne gatunki zarówno gadów, jak i płazów, które są niezwykłą rzadkością w innych terenach Polski. Wymienić tu należy chociażby: żmije zygzakowatą, zaskrońca zwyczajnego, gniewosza plamistego, padalca zwyczajnego czy też jaszczurkę żyworódkę. Z kolei z przedstawicieli płazów znajdują się tutaj: ropucha szara, żaba trawna, kumak górski czy też salamandra plamista. Co warte podkreślenia zwierzęta te podlegają ochronie prawnej. Jest to wręcz idealne miejsce dla miłośników rzadkich gatunków.

Dla wszystkich osób, które wybierają się nie tylko w to miejsce, ale i w okolicę stworzono liczne ośrodki wypoczynkowe oraz pensjonaty. Także prywatne osoby wynajmują pojedyncze kwatery. Propozycji szukać można chociażby na systematycznie aktualizowanych portalach noclegowych – www o Rytrze. Ofert jest bez liku, każdy może odszukać coś, co najbardziej będzie mu odpowiadało. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>