Karwia – mały, kaszubski zakątek wart zwiedzenia

Standard

Kaszuby to najbardziej rozległa kraina kulturowa Polski. Region ten jest też często nazywany, szczególnie przez lokalnych mieszkańców, Nórdem. Jest to jeden z największych regionów turystycznych kraju. Kaszuby pełne są małych, urokliwych nadmorskich wiosek. W ostatnich latach to właśnie takie małe, nie liczące nawet tysiąca mieszkańców wioski, jak choćby Karwia [https://pl.wikipedia.org/wiki/Karwia_(wojew%C3%B3dztwo_pomorskie)], są coraz częściej odwiedzane przez turystów.

Wybierając się na urlop do jednego z popularnych kurortów możemy być prawie pewni, że nic nas w nim nie zaskoczy. Będzie podobnie, jak w innych, znanych nadmorskich miejscowościach pełnych turystów, gdzie już wcześniej odpoczywaliśmy. W małych uzdrowiskach jest inaczej – każda z nich jest unikatowa i wyjątkowa. Mniejsze miejscowości kuracyjne, mimo pełnej otwartości na turystów i wczasowiczów, zachowały jednak swój lokalny charakter i koloryt. Jedną z atrakcji turystycznych przyciągających tu urlopowiczów jak magnes są stare, zabytkowe zabudowania. Niektóre z nich pochodzą nie tylko sprzed drugiej wojny światowej, ale jeszcze z lat dziewięćdziesiątych dziewiętnastego wieku. Są to budynki, które powstawały tutaj wraz z rozwojem turystyki. Spacerując przez wieś, można zobaczyć stare domy w nienaruszonym stanie. Od razu widać w nich charakterystyczne dla północnego regionu Kaszub cechy.

Gdy wyjazdy nad morze stawały się coraz popularniejsze (miało to miejsce na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku), wiele tutejszych miejscowości przeszło poważne zmiany. Część z nich całkowicie zatraciła swój pierwotny klimat i nastawiła się wyłącznie na turystykę. W Karwi proces ten wyglądał jednak inaczej. Zmiany były powolniejsze i tylko częściowe. Obecnie Karwia jest miejscowością łączącą w sobie cechy turystyczne oraz specyficzny klimat nadmorskich, rybackich wsi. Część tutejszych mieszkańców nadal trudni się połowem ryb, a nad brzegiem wybudowano przystań morską.

Cechą przemawiającą za Karwią jako doskonałą miejscowością turystyczną, jest bogata i rozbudowana baza noclegowa oraz gastronomiczna. Największą zaletą bazy noclegowej jest jej różnorodność [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,karwia]. Każdy może znaleźć dla siebie odpowiednią i atrakcyjną cenowo ofertę. Znajdują się tu zarówno hotele o wysokim standardzie –  Willa Muszelka, Dworek Szlachecki – jak i tańsze pensjonaty albo ośrodki wypoczynkowe – Pod Złotym Żaglem, Willa Sara. Noclegi porozmieszczane są w różnych miejscach – można więc wybrać miejsce do spania w centrum lub bliżej plaży i lasu. Oferta lokali gastronomicznych bazuje głównie na lokalnej kuchni, serwując dania oparte na świeżo złowionych rybach. Duża część restauracji, kawiarni i knajpek zlokalizowana jest wzdłuż plaży, widok na morze jest więc dodatkową przyjemnością podczas posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>