Piękno natury Sztutowa

Standard

Położenie Sztutowa nad Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską pozwala na docenienie różnorodnej naturalnej i często zaskakującej rzeźby tego terenu. To miejsce nie tylko do plażowania, ale też odbywania wędrówek, odkrywających urodę tej części Polski. Ta miejscowość letniskowa jest siedzibą gminy Sztutowo, znajduje się w niej most zwodzony na Wiśle Królewieckiej, obóz koncentracyjny z czasów II wojny światowej – KL Stutthof, który obecnie funkcjonuje jako Muzeum,  a także kościół baptystyczny z lat 1860–1878.

Naturalne atrakcje turystyczne
W Krynicy Morskiej, oddalonej o 13 kilometrów od Sztutowa, znajdziemy jedno z niezwykłych dzieł natury, gdzie na własne oczy można przekonać się o jej niszczycielskiej sile. Wydma Skarpa, z której można podziwiać panoramę Zalewu Wiślanego i Wysoczyzny Elbląskiej, co roku podlega procesom erozyjnym, obsuwając się na skutek działania wody i zabierając część lądu Mierzei Wiślanej. W tym dzikim i rządzącym się własnymi prawami zakątku można spotkać ptactwo, m.in. kormorany, żurawie, czaple, a nawet orła bielika.

Ptaki są też częstymi gośćmi w znajdującym się nieopodal Sztutowa Mikoszewie, w rezerwacie Mewia Łacha. Plaża, zagłębienia na wydmach i piaszczyste łachy formujące się na przedłużeniu nurtu Wisły są bowiem doskonałym miejscem lęgowym dla ponad 60 gatunków ptaków występujących w Polsce.

Niesamowicie przyjazny ptakom klimat panuje również na nieco dalej od Sztutowa położonej Wyspie Sobieszewskiej – najdalej wysuniętej na wschód części Gdańska. Gniazdują tutaj setki tysięcy ptaków należących do ponad 300 gatunków, a piaszczyste plaże, niedaleki las sosnowy oraz rzadkie gatunki roślin powodują, że jest to jedno z ulubionych miejsc dla osób spragnionych bezpośredniego kontaktu z naturą.

24 kilometry od Sztutowa trafimy z kolei na najwyższy w Europie stały zespół wydm, które od swojego charakterystycznego kształtu zostały nazwane Wielbłądzim Garbem. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Bałtyk, Zalew Wiślany oraz Wysoczyznę Elbląską. Aby podziwiać go w pełni, dla odwiedzających przygotowano wieżę widokową. Można tutaj także dotrzeć rowerami, które bezpiecznie zostawimy przy znajdującym się stojaku rowerowym.

Wszystkie te atrakcje naturalne możemy podziwiać w trakcie wędrówek po tym terenie. Sztutowo jako miejsce wypadowe ma obszerną bazę noclegową [więcej: strona Meteora], pozwalającą na znalezienie kwatery w wysokim standardzie i korzystnych cenach. Pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, pokoje i apartamenty gościnne dają możliwość spędzenia urlopu aktywnie i z poczuciem odwiedzenia naprawdę urokliwego zakątka Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>