Świdnickie cmentarze

Standard

Przez lata Świdnica gościła na swoim terenie mieszkańców różnego pochodzenia i wiary. Od 1290 do 1392 roku miasto było stolicą księstwa rządzonego przez książęta rodu Piastów Śląskich, następnie należało do Czech, aby w 1526 roku stać się własnością dynastii Habsburgów. Mimo uczestnictwa w wojnie trzydziestoletniej, miejscowość znajdowania się pod jarzmem nazistów, a później komunistów. Świdnica do dzisiaj zachowała ślady dawnej wielokulturowości.

Przyjeżdżając do tego wyjątkowego miasta, gdzie zarówno przemysł, jak i turystyczna baza noclegowa rozwijają się coraz mocniej, można spotkać się z wieloma śladami przeszłości. Przykładem może być miejsce, o którym mówi się stosunkowo niewiele, ale świadczy o zlepku narodowym dawnych mieszkańców. Otóż w Świdnicy przy ul. Esperantystów na skrzyżowaniu z ulicą Stęczyńskiego znajduje się stary cmentarz żydowski o powierzchni 0,4 hektara. Nekropolia położona na niewielkim wzniesieniu swój początek datuje na 1815 rok, przy czym ostatnie pogrzeby odbyły się tu w latach 50. ubiegłego wieku. Główna ofiara nazistowskiego Holocaustu jakim był naród żydowski została upamiętniona na cmentarzu w 1963 roku, kiedy przy głównej alei ustawiono pomnik ku czci powstańców getta warszawskiego. Niestety teren kirkutu obecnie jest mocno zdewastowany, lecz nadal świadczy o żydowskiej mniejszości mieszkającej w Świdnicy.

Turyści rezerwujący w Świdnicy noclegi obowiązkowo muszą się udać na zwiedzanie Kościoła Pokoju, czyli jednego z trzech budynków sakralnych wybudowanych dla uczczenia końca wojny trzydziestoletniej. Obiekt wybudowano w przeczącym surowej architekturze protestanckiej stylu barokowym. Bogate zdobienia olbrzymiego wnętrza są turystycznym magnesem, jednak sam kościół nie jest jedynym zabytkiem wartym obejrzenia. Obok niego znajduje się dzwonnica, szkoła, a także cmentarz. Właśnie tu przez lata chowano najznamienitszych mieszkańców miasta stawiając im ozdobne nagrobki. Bardzo stary cmentarz dziś stanowi kolejną atrakcję, bo nie wszędzie można ujrzeć kamienne płyty pochodzące nawet z XVIII wieku.

Pobyt w Świdnicy to dobrze spędzony czas. Miejscowość jest pełna zabytków, które sprzyjają nostalgicznemu wspomnieniu dawnych lat, a także głębszemu zastanowieniu się nad własnym życiem i jego sensem. A czasami właśnie takie podróże dają nam najwięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>