Wakacje w lubelskim – Krasnobród

Standard

Krasnobród to bardzo urokliwe miasto położone w województwie lubelskim, w krainie geograficznej zwanej Roztoczem Środkowym. Szczególnej urody miejscowości dodaje nitka rzeki Wieprz oraz zalew wytworzony nad jej brzegiem. Można powiedzieć, że swego czasu był to tygiel religijno-kuturowy: mieszkali tutaj ludzie różnych narodowości i różnych wyznań religijnych. Niegdyś dominował tutaj kalwinizm, ale po przejęciu miasta przez ród Zamoyskich do łask wrócił katolicyzm.

Miasto z objawieniami

Krasnobród pod względem religijnym jest miejscowością o sporym znaczeniu na religijnej mapie Polski. W XVII wieku Jakubowi Ruszczykowi ukazała się Matka Boska, która uwolniła go od choroby i działania czarta. W miejscu tego objawienia Ruszczyk ustawił figurę maryjną, ale została ona zniszczona przez Kozaków podczas Powstania Chmielnickiego. Kult tego objawienia przetrwał trudne czasy, czego dowodem jest sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie, do którego każdego roku przybywa wielu pielgrzymów, liczących na cud lub po prostu na wysłuchanie próśb, które by ich uwolniły od problemów życia codziennego. Trzeba wspomnieć, że łaski uzdrowienia doznała tutaj swego czasu Maria Kazimiera Sobieska, żona króla Jana III Sobieskiego. Dlatego też nie bez powodu Krasnobród zasłynął jako miejsce związane z powrotem do zdrowia. W XIX wieku do powstania pierwszego na ziemiach polskich uzdrowiska przeciwgruźliczego doprowadził doktor Alfred Rose. Jako pierwszy zaczął stosować leczenie kumysem, czyli napojem z kobylego mleka, mającym działanie zbliżone do antybiotyku i będącym bombą witaminową. Instytut Kumysologiczny zaczął przyciągać kuracjuszy z rożnych stron nie tylko kraju, ale i Europy – w XIX wieku gruźlica była chorobą silnie nękającą Europejczyków i wydawało się, że nie ma na nią skutecznego sposobu. Niestety, inne uzdrowiska podkradły pomył doktora Rose, co znacznie osłabiło pozycję leczniczą instytutu. Sanatorium zostało dobite przez fatalny stan dróg dojazdowych – kuracjusze zaczęli wybierać zdecydowanie bardziej przyjazny dla podróżnych Nałęczów. W XXI wieku działa tutaj sanatorium dla dzieci. Szkoda tylko, że miasto nie wykorzystuje potencjału uzdrowiskowego dla osób dorosłych.

Baza noclegowa w Krasnobrodzie

Noclegi Krasnobrodu są niezwykle cenne dla osób, które pragną wypocząć w fajnej miejscowości, ale będącej poza listą najpopularniejszych kurortów czy uzdrowisk w Polsce. Na wypoczynek można decydować się tutaj przez cały rok. Na amatorów sportów zimowych czeka Góra Chełmowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>